Používáme cookies, abychom Vám umožnili pohodlné prohlížení webu a díky analýze neustále zlepšovali jeho funkce. Nastavení.

Úvod » Informace » Informace o technologiích » 2D a 3D frézování

2D a 3D frézování

 

Frézování je nejběžnější a nejuniverzálnější technologie na zpracování deskových materiálů od plastů po dřevo. Příkladem vhodné modelářské frézy, která vyhoví jak velikostí pracovní plochy, tak i kvalitním řídícím programem je zařízení od rakouské firmy StepFour. Vysokootáčkové frézovací vřeteno o výkonu 100W spolu s frézkami od průměru 0,5mm zajistí výrobu i nejjemnějších detailů. Vstupním datovým souborem je autocadový výkres ve formátu .dxf s nadefinovanými hladinami v pořadí vryp, otvor a obvod. Rozlišení otvoru a obvodu je nutné pro zadání v řídícím programu, kde jsou rozlišeny vnitřní a vnější kontury pro nadefinování dráhy frézy. Důvod je jasný - pokud do materiálu vyřezáváme okna frézou o průměru 1mm, dráha frézy musí proběhnout po vnitřní kontuře ve vzdálenosti 0,5mm.

 


 Výhodou frézování je přesnost zpracování širokého spektra materiálů, nevýhodou je časová náročnost, hluk vřetena a všudepřítomné jemné piliny. Většina standardních modelářských fréz umožňuje dokoupení a instalaci 3D nadstavby řídícího programu, pak je možné zpracovávat i některé 3D soubory s výhodou dynamického pohybu vřetena i v ose Z. Příklad použití je výroba terénů nebo reliéfů. Protože se nejedná o plnohodnotné zpracování prostorových souborů bývá tento způsob označován jako 2 a 1/2D. Příklad 2 a 1/2D frézování můžete vidět na obrázcích z výroby plastického modelu Křivoklátska. 

 


Vytvořeno systémem www.webareal.cz

ZTZiNz