S cílem usnadnit uživatelům používat naše webové stránky využíváme cookies. Používáním našich stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookie na vašem počítači / zařízení.

» Modely podle typu
Modely podle typu

 

BAREVNÝ MODEL Architektonický model byl vždy zhotovován v bílé barvě, která nerušila při tvarovém a hmotovém posouzení navrhovaného projektu. Tlak developerů na představení co nejreálnějšího modelu laické veřejnosti přiblížil jejich barevnost spíše ke kategorii železničního modelářství. Vzhledem k malým plochám modelových dílů je nutné všechny barvy podstatně zesvětlit (aby byla vnímána okem v přibližně stejné podobě jako v reálu). To mi připomíná, památný citát z filmu Vesničko má středisková: "Mistře, namalujte můj barák, a kdybyste nemoh´ chytit barvu okapů, zbylo mi jí trochu v plechovce ....". Obecně platí, že méně je někdy více, doporučujeme barvy tlumit a místo reálných barev volit abstraktnější ztvárnění např. celý model v jemných odstínech šedé barvy.

 

FINÁLNÍ MODEL Označení modelu, který vznikl "odladěním" řady pracovních modelů a je považován za konečný (i když tomu tak většinou není...). Je zhotoven obvykle v detailnějším provedení a představuje finální vzhled architektonického návrhu pro potřeby jeho prezentace.

 

HISTORICKÝ MODEL Model představuje již neexistující objekty, všechny dostupné informace památkářů a historiků o objektech jsou ztvárněny do modelu, který zachycuje pravděpodobný vzhled nebo stav sídla k určitému časovému období. Historické rekonstrukce měst, kostelů, klášterů nebo zámků jsou nejzajímavějšími prvky muzejních expozic a dokáží i děti a mládež seznámit s historickými fakty.

 

HMOTOVÝ MODEL Model zpravidla většího počtu objektů bez řešení detailů. Modeluje se jen hmota objektu maximálně s naznačením hlavních říms bez okenních otvorů a obvyklé je měřítko 1:500 nebo menší. Hmotový model se používá převážně pro posouzení návaznosti a zastínění nových a stávajících objektů nebo zasazení nových objektů do krajiny.

 

IDEOVÝ MODEL Na první pohled shluk všeho možného a jen architekt v tom vidí myšlenku, kterou bude dále rozpracovávat - inspiraci je možné hledat všude. Pro připomenutí jen pár možných námětů - rejnok, chobotnice, tancující pár, plachetnice, okurka, atomové vazby...

 

INTERAKTIVNÍ MODEL Model, který umožňuje volbou zobrazovat různé stavy modelu, například bytový dům s volbou rozsvícení bytů podle velikosti (1+kk, 2+kk...). Model je většinou vybaven vlastním řídícím systémem, který umožňuje zobrazovat naprogramované stavy. Druhá možnost, která je využívána např. u muzejních modelů je videomapping, kdy je bílý model využíván jako projekční plátno k zobrazení vybraných stavů nebo děje.

 

KINETICKÝ MODEL Model s pohybem, např. model budovy s jezdícími eskalátory, pohybujícími se auty, tryskající fontánou apod. Často se rovněž jedná o rozkládací modely budov, u kterých je pohyb dílů řešen servopohony. Běžné je využití pohybových prvků u modelů zobrazující nějaké technologické nebo pracovní postupy - průjezd lodi zdymadlem, velkorypadlo v dole, pohyb palivových tyčí v modelu jaderného reaktoru apod.

 

PRACOVNÍ MODEL Pracovní model je jednoduchý model ze snadno zpracovatelných materiálů, který si architekt zhotovuje v průběhu navrhování zpravidla jen pro svou potřebu posouzení řešení projektovaného díla. Materiál, ze kterého je vytvářen, se snadno tvaruje, řeže i lepí, nejčastěji se používá polystyren nebo různé druhy papíru.

 

ROZKLÁDACÍ MODEL Model, který je možné rozkládat, například model rodinného domu s odnímatelnou střechou pro znázornění vnitřních dispozic. Velmi časté je provedení modelu, kdy kromě vnějšího vzhledu objektu je možné v modelu představit i vnitřní uspořádání, u vícepatrových staveb i s možností postupného vyjímání. Konstrukce modelu je z těchto důvodů podstatně složitější, častým problémem bývají viditelné spáry v místech dělení.

 

SVÍTÍCÍ MODEL Model s vnitřním nasvícením. Pro některé modely je vhodnější zvolit bodové osvětlení okolo objektu s nasměrováním světla na fasády např. osvětlení kostelů takto více odpovídá realitě. Vždy lépe vypadá zdroj světla umístěný ve stropech objektu než spodní podsvícení z podlahy.

 

TECHNOLOGICKÝ MODEL Model popisuje technologický proces, postup výroby, skladový systém apod. Často řešeným příkladem je výrobní objekt zhotovený bez zakrytí střešní konstrukcí, kde je znázorněno rozmístění výrobních procesů a pohyb materiálu v objektu.

 

URBANISTICKÝ MODEL Model širšího územního celku zpravidla v měřítku 1:1000 a menším, který řeší vztahy mezi lokalitami a jejich využitím - územní plán. Používá se barevné provedení objektů podle jejich funkce, rozlišení staré a nové zástavby nebo etapové realizace pojektu.

 

VÝSTAVNÍ MODEL Profesionálně zpracovaný model, s důrazem na maximální míru detailu, slouží pro prezentaci projektu na nejvyšší úrovni např. veletrhy nebo jako muzejní exponát. Přehlídkou nejpropracovanějších modelů jsou realitní veletrhy ExpoReal v Mnichově, MAPIC a MIPIM v Cannes.

Vytvořeno systémem www.webareal.cz

OTU2Yj