Používáme cookies, abychom Vám umožnili pohodlné prohlížení webu a díky analýze neustále zlepšovali jeho funkce. Nastavení.

Úvod » Informace » Informace o materiálech » Plexiskla, PET-G

Plexiskla, PET-G

 

Akrylátové sklo, neboli plexisklo, dělíme na dva druhy: lité a extrudované. Každé z nich má jiný výrobní proces, od kterého se také odvíjí jejich celkové vlastnosti. Obecně by se dalo říci, že lité plexisklo je mechanicky odolnější, pružnější, ale také dražší. Oba druhy je možné řezat ruční nebo elektrickou pilou, odlamováním, vodním paprskem, frézovat, brousit, vrtat i leštit, ale pro řezání laserem je vhodnější spíše plexisklo lité. Extrudované plexisklo je při řezání laserem náchylné ke vzniku drobných prasklin způsobených pnutím materiálu. Vyrábějí se v tloušťkách od 2mm do 60mm a 3mm lité desky i v široké škále barev, včetně různých povrchových úprav, zatímco extrudované desky jen v omezené barevné škále - čirá, opálová a základní tónované desky. Při použití rozpouštědlových lepidel pro lepení plexiskla nezanecháte žádné stopy po lepení a slepované místo není prakticky viditelné. Velmi dobrá lepidla jsou tedy na bázi acetonu a chloroformu. Specializované firmy mohou plexisklo i tepelně tvarovat. 
 
+ velmi odolné, vzhled
- cena, obtížnější řezání
 
 
 
Všestranně využívaný PET-G se v modelářství nejčastěji používá jako imitace skla nebo vody, ale zároveň i na stavbu celých modelových objektů. Je pevnější než fólie a tenčí než plexisklo. Minimální tloušťka je 0,5mm a zhruba do tloušťky 1mm je možné desky řezat ručně klasickým řezákem a libovolně je ohýbat, aniž by začaly praskat. Lepí se velmi podobně jako plexiskla pomocí rozpouštědlových lepidel, nejlépe například lepidlem UHU PLAST SPECIAL s jehlovým aplikátorem. Velkou výhodou je i možnost tepelného tvarování plochy ve vakuovém lisu.
 
+ řezání, vakuové tvarování, možnost potisku
- zatím žádné

Vytvořeno systémem www.webareal.cz

MzFiOW