Používáme cookies, abychom Vám umožnili pohodlné prohlížení webu a díky analýze neustále zlepšovali jeho funkce. Nastavení.

Úvod » Informace » Informace o materiálech » Balsa, překližka

Balsa, překližka

 

Velmi lehká dřevěná prkénka o standardních rozměrech 10x100cm. Je možné sehnat i o něco delší, ovšem šířka 10cm je bohužel maximální (ještě 6cm a 8cm). Pokud je potřeba větší plocha, dvě prkénka se jednodušše dají slepit hranami k sobě, například Herkulesem nebo silnějším UHU POWER. Balsa se vyrábí od 0,8mm až do 20mm, běžně se ale nejvíce používají tloušťky od 1mm do 3mm. V těchto tloušťkách se řeže klasickým odlamovacím nožem, ve větších už to chce spíše pilku a v případě potřeby je možné ještě dobrousit smirkem.
  
+ dostupnost, snadné řezání a lepení, přírodní materiál se strukturou dřeva
- měkkost
 
 
 
Překližka je deska tvořená třemi nebo více vrstvami dýh skládanými kolmo na sebe. Nejčastěji jsou vyráběny z březového, topolového, borovicového nebo bukového dřeva. Je velmi pevná, tvarově stálá a hlavně se vyrábí v deskách až 2x3 metry velkých. Její pevnost ovšem může být nevýhoda při jejím řezáním, jelikož běžným řezákem desku nerozříznete. Výjimkou je překližka letecká, která může být tenká až 0,4mm, ostatní druhy jsou od 3mm, a proto se již musí řezat pilkou nebo laserem.
  
+ pevnost, i velké rozměry
- složitější řezání

Vytvořeno systémem www.webareal.cz

NTZlNz